Podľa teplárov sa však domácnosti nemusia obávať zvýšených nákladov.

Mnohé domácnosti počas marcových a aprílových karanténnych opatrení míňali o niečo viac teplej vody ako bežne a obávajú sa zvýšených nákladov. Teplári nateraz odhadujú že sa v domácnostiach v týchto mesiacoch zvýšila  spotreba teplej vody v priemere o  8 %, čo podľa nich  z pohľadu celého roka nebude mať významný dopad na celkové náklady.  

Počas karanténnych opatrení trávili Slováci väčšinu času doma, čo sa odrazilo aj na spotrebe teplej vody. Teplári odhadujú, že počas karanténnych opatrení vzrástla spotreba teplej vody v domácnostiach v priemere o  8 %. Dôvodov môže byť viacero, obmedzenia však mohli spôsobiť sekundárny efekt, ktorý sa odrazil na spotrebe teplej vody v domácnostiach. Podľa štatistík spoločnosti Google sa pohyb osôb počas marca a apríla znížil o 90 %. Práve toto zdržiavanie sa viacerých členov rodiny v domácnostiach z dôvodu uzavretia škôl, škôlok či z dôvodu obmedzenia prevádzok malo podľa teplárov vplyv aj na zvýšenie spotreby teplej vody kvôli:

  • častejšiemu umývaniu rúk z dôvodu prevencie pred vírusom COVID-19 v súvislosti s nariadeniami Úradu verejného zdravotníctva,
  • častejšiemu vareniu, pečeniu a umývaniu riadu
  • častejšiemu upratovaniu,
  • iné dôvody (domáce kozmetické a kadernícke úpravy).

SZVT odhaduje, že jedným z dôvodov zvýšenia spotreby mohli byť aj veľkonočné sviatky. Tie tento rok strávili Slováci doma, počas nich bol vyhlásený zákaz vychádzania.

Napriek tomu, že v marci a apríli vzrástla spotreba teplej vody, z pohľadu celého roka to nebude mať významný dopad na celkové náklady. Okrem toho  počas týchto mesiacov bolo mimoriadne teplé počasie a v bytoch sa menej kúrilo, a tak sa odberatelia  nemusia obávať  zvýšených nákladov.

Ako uviedol predseda predstavenstva SZVT Ing. Stanislav Janiš: Uvedomujeme si  naliehavosť situácie  v našej krajine.  Výrobcovia a dodávatelia tepla, ako jeden zo strategických dodávateľov energií pre obyvateľstvo, spravili všetky dostupné opatrenia na zabezpečenie nepretržitej dodávky tepla a TÚV pre širokú verejnosť. Aj napriek zložitej situáciu teplári pracujú nepretržite 24 hodín denne, 7 dní v týždni. Vytvorili náhradné tímy pre prípad nákazy v tej ktorej spoločnosti a fungujú v krízovom režime s maximálnym možným obmedzením osobných kontaktov za účelom dlhodobého zabezpečenia dodávok pre obyvateľstvo. Našou prioritou je zabezpečiť plynulú dodávku tepla a teplej vody, aby odberatelia mali nerušené dni aj počas koronakrízy.“

Odporúčané príspevky